Трябва ли да потърсите второ мнение, ако ветеринарният ви лекар каже нещо, което не ви допада?

ветеринарен лекар Снимка: iStock

В ъпросът дали трябва да се потърси второ мнение, когато ветеринарният лекар постави определена диагноза на домашния ни любимец, вълнува голяма част от собствениците на четириноги. И докато за някои това е притеснително – нали все пак специалистът желае само най-доброто за кучето ни - защо да поставяме под съмнение действията му, други го възприемат като „необходимото зло“. Къде обаче е истината?

ветеринарен лекарСнимка: iStock

Защо е добре да потърсите друго мнение?

„Никога не е погрешно да се потърси второ мнение“, коментира ветеринарният лекар д-р Лиза Кан пред PetMD. „Единственото изключение е в спешна ситуация, когато това може да забави животоспасяващо лечение“, допълва още специалистът.

Вероятно има хора, които четат това, и които ще си кажат, че понякога е по-добре да се доверим на ветеринарния си лекар и да направим каквото ни съветва. Все пак – той познава домашния ни любимец най-добре, запознат е с медицинската му история и заболявания. Въпреки че това безспорно е така, факт е и, че само защото даден лекар смята, че трябва да се подходи към даден проблем по определен начин, това не означава, че това е единственият разумен вариант, пишат от PetMD. 

Dogsandcats.bg

куче ветеринарен лекарСнимка: iStock

„Точно като при хуманната медицина, ветеринарната е сложна област, която непрекъснато се променя“, коментира д-р Кан. Докато някои случаи са ясни, други са по-отворени за тълкуване, което може да варира в зависимост от това кога и къде ветеринарният ви лекар е следвал, специализирал, практикувал, какви са неговите лични интереси и опит. Способността на ветеринарният ви лекар да постави диагноза (и да предложи план за лечение) също може да бъде ограничена и до финансовите възможности на собственика.

Ако откриете, че искате второ мнение – или защото лечението на домашния ви любимец не върви по план, защото ветеринарният ви лекар няма достатъчен опит в лечението на този конкретен проблем, или просто защото търсите по-малко инвазивно или по-достъпна възможност за лечение – не се страхувайте да потърсите такава. 

„Да потърсите второ мнение е нещо съвсем нормално“, казва д-р Кан. „И вашият ветеринарен лекар не бива да се обижда, че искате такова, стига да подходите към него по уважителен начин. Точно като вас, специалистът иска най-доброто за домашния ви любимец. И ако е истински професионалист, той ще разбере, че това означава да си сътрудничи и с други специалисти“, допълва още тя. 

куче ветеринарен лекарСнимка: iStock

Как да извлечете максимума от разговора с втори ветеринарен лекар

След като уговорите час, помолете настоящия си ветеринарен лекар да изпрати цялата медицинска документация на домашния ви любимец до кабинета на специалиста, посочен от вас, възможно най-скоро. Ще извлечете максимума от второто мнение, ако лекарят има възможност да разгледа всички изследвания, резултатите от всякакви диагностични тестове и да се запознае какви лечения са изпробвани досега. След това можете да попитате дали новият ветеринар е съгласен с плана за оценка и лечение, изготвен от предишния ви лекар и как би препоръчал да продължите напред. 

куче ветеринарен лекарСнимка: iStock

Важно е да имате предвид, че в крайна сметка от вас зависи да решите кого да послушате и чии съвет да последвате. И не забравяйте, че винаги можете да се върнете при основния си ветеринарен лекар, ако решите, че това е най-доброто решение за вас като цяло. Или можете да продължите да проучвате други опции. Каквото и да изберете, стига да подходите към решението си с внимание и информираност, то ще бъде правилното за вас.

Вижте още: Защо болното ми куче се държи добре, когато стигнем до ветеринаря?

Виж още